Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Tasarım, özel bir amaç için bazı ilkeler önderliğinde fikir toplamak ve bunları estetik şekilde düzenleyerek uygulamaktır.

Web tasarım, web tarayıcı yardımıyla internete erişebilen kullanıcılara sunulma niyetiyle elektronik web sayfalarına koyulan içeriğin yaratım sürecidir.

Web Tasarımının Elementleri

Web tasarım, diğer tür tasarım tiplerinde olduğu gibi görsel elementlerin çoğunu kullanır:

    • Yerleşim Planı: Yazılar, reklamlar ve grafiklerin düzenlenmesi bu şekilde olur. Web dünyasında temel amaç, kullanıcıların aradıkları bilgiyi bir bakışta bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu da tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü sağlamayı içerir.
    • Renk: Renklerin seçimi amaca ve müşteriye bağlıdır; bir kişinin ya da kurumun kişiliğini yansıtacak şekilde basit bir siyah-beyazdan çok renkli tasarıma kadar tercih edilebilir.
    • Grafikler: Grafikler logolar, fotoğraflar, küçük resim veya simgeler gibi web tasarımını zenginleştiren öğeler içerebilir. Kullanıcıların rahatlığı için bunların web sitesine düzenli bir şekilde yerleştirilmesi lazımdır. Web sayfasının içeriği ve rengine uyumlu olarak, sayfanın yüklenme süresini uzatmayacak şekilde ve sayfayı kalabalık bir duruma sokmadan koyulmalıdır.
    • Yazı Tipleri: Web sitesi tasarımının gelişimi için çeşitli yazı tipleri kullanmak yararlı olabilir. Çoğu web tarayıcılar sadece belirli sayıda yazı tiplerini okuyabilir. Bu yazı tiplerine “web-güvenli yazı tipleri” olarak bilinmektedir. Yani, tasarımcınız genelde bu şekilde kabul edilmiş yazı tipleri grubuyla çalışacaktır.
    • İçerik: İçerik ve tasarım, sitenizin vermek istediği mesajı görseller ve metinler aracılığıyla geliştirmek için birlikte kullanılabilir. Yazılacak metin her zaman alakalı ve kullanışlı olursa okuyucuların kafasını karıştırmaz ve onların isteklerini karşılayarak daha çok sitede kalmalarını sağlar. İçerik, arama motorları için uygun uzunlukta olmalı ve alakalı anahtar kelimeleri içerecek şekilde optimize edilmelidir.

DİĞER BLOG / DUYURU